Off-Grid Internet

Off-Grid Internet

Tento článek jsme ani nemuseli sepisovat my a bacha, je docela technický, což je dobře. Stačilo poprosit společnost 100MEGA, která se skrze své specializované firmy ASM a i4wifi úspěšně zabývá distribucí síťových prvků a jejich instalacemi u koncových zákazníků už opravdu řadu let. Jedním ze spokojených zákazníků jsme i my. Takto tedy celý proces připojení off-grid Českého soběstačného domu k internetu popsali technici ze 100MEGA. Díky za to, funguje to od prvního dne naprosto skvěle a spolehlivě: 

 

Po příjezdu na místo jsme začali instalací na střeše domu a to venkovní LTE jednotky MikroTik RouterBOARD SXT LTE6 kit pro připojení do sítě mobilního operátora, jelikož objekt je v místě bez pokrytí Wi-Fi operátorem a ani z principu k domu nevedou žádné dráty. RouterBOARD SXT LTE6 funguje zároveň jako router a díky možnosti vložení SIM karty se tak jedná o all in one řešení LTE modemu a routeru zároveň.

 

V Českém soběstačném domě však nejde jen o možnost brouzdání po Internetu pro ty, kteří jej obývají. Jednotlivé prvky dalších systémů, zejména těch energetických, mají pokročilé funkce vzdáleného monitoringu i ovládání a pro tyto možnosti je kvalitní připojení na Internet klíčové. Stíněným FTP kabelem XtendLAN (po kterém je zároveň napájen) je SXT LTE6 připojen do technické místnosti, kde jsme instalovali nástěnný rack XtendLAN 9U/600x450 se skleněnými dveřmi pro rychlou optickou kontrolu stavu všech zařízení uvnitř racku.

 

SXT LTE6 kit je připojen přes XtendLAN POE Patch panel/UTP cat.5e 12p/1U/ Black, který zajištuje napájení všech PoE prvků instalovaných v domě, do switche TP-Link TL-SG1008 8x 10/100/1000Mbps, který byl zvolen pro jeho spolehlivost i nízkou spotřebu. Pro zálohování všech síťových zařízení byl instalován zdroj AEG UPS Protect A.1200/1200VA/720W.

 

Ke switchi jsou již připojeny další prvky pro monitoring stavu baterie GWL, měniče i solárního regulátoru Victron a kotle ÖkoFEN. Ke switchi jsou dále přes FTP kabely XtendLAN připojené tři vnitřní hotspoty Mikrotik cAP-2nD – stropní AP s CAP managerem, které umožňují nepřeberné možnosti nastavení hotspotových funkcí, které stejně jako SXT LTE6 kit nakonfigurovalo v rámci individuální technické podpory i4wifi následujícím způsobem: CAP manager v SXT LTE6 kit automaticky předává klienty mezi cAP při signálu -78 dBm a méně.

 

Pro návštěvníky domu je vyhrazen speciální subnet 192.168.28.0/24, ze kterého se dostanou jen na internet a ne na vnitřní zařízení domu. Konfigurován je klasický hotspot s jedním SSID – otevřená síť, ale pro přihlášení přes WWW musí uživatel odsouhlasit podmínky použití a zadat jméno a heslo na připravených voucherech, které systém umí generovat. Jinými slovy, každý návštěvník dostane jméno a heslo a když probrouzdá určité množství dat, bude potřebovat další. Limit na jednu MAC adresu nastaven na 0,5 GB/den.

 

Druhý subnet 192.168.29.0/24 je přístupný jen z AP a ze switche v technické místnosti, odkud je přístup na internet neomezený, bez hotspotu, a není součástí CAPu, ale pro bezpečné připojení má WPA2 klíč a jiné SSID. SXT LTE6 kit vytáčí VPN (OpenVPN klient) na VPN server, který přidělí VPN rozhraní SXT LTE6 kit IP adresu 10.1.20.xxx. Toto VPN WAN rozhraní slouží pomocí přesměrování portů pro přístup na technologii Victron, tedy do subnetu 192.168.29.0/24.

 

Celou instalaci a zprovoznění sítě provedli servisní technici ASM. Ještě jednou díky 100MEGA za pomoc, skvělé, vyčerpávající sepsání článku a hlavně funkční internet.

fotky

Neustále se děje něco zajímavého!
Přihlašte se k odběru novinek a budete vždy v obraze.