Chci solár - Domácnosti - Pavel Podruh

FOTOVOLTAICKÉ ELEKTRÁRNY PRO RODINNÉ ČI REKREAČNÍ DOMY, VČETNĚ OSTROVNÍCH (OFF-GRID)

Technická náročnost a specifičnost stavby Českého soběstačného domu k nám přitáhla neobyčejně kvalitní skupinu energetiků a elektrikářů. Měli jsme opravdu štěstí na lidi a důkazem toho je náš vlastní robustní a dlouhodobě funkční systém FVE s bateriovým úložištěm. Zároveň jsme si také museli udělat velmi detailní přehled o nabídkách jednotlivých dodavatelů a firem, stovky schůzek, prozkoumaných referencí, studium dostupných technologií, slepé uličky. Jelikož nám stále píšete o rady a zkušenosti, snažíme se na to reagovat a ve volném čase pomáhat komukoliv, kdo má zájem o kvalitní solární elektrárny s akumulací pro svůj rodinný dům či rekreační nemovitost kdekoliv v ČR.

1. Jak začít

Na českém trhu je opravdu hodně dodavatelů zdánlivě výhodných balíčkových nabídek solárních elektráren, málokdo je ochoten dělat instalce skutečně na míru konkrétnímu zákazníkovi. Velké firmy mají skvělý marketing a obchodníky, ale instalace často technicky tristní. Malé firmy zase dnes existují a zítra už nemusí. Vždy proto každému, kdo má zájem o opravdovou kvalitu a trvanlivost nejprve doporučujeme přečíst tyto 2 články na odborném, nezávislém portálu oEnergetice.cz. Přecijen, domácí solární elektrárna není malá investice a je pragmatické peníze utratit moudře, takže nějaký čas samostudia a péče za to stojí. Nebojte, oba články jsou napsány dost lidsky a principálně jim rozumí každý, i když není zrovna elektrikář. Tady jsou:

     


2. Přečteno, co dál?

Pokud jste články pozorně pročetli, už asi tušíte, že cesta maximálně kvalitních komponent s tlakem na dlouhodobou funkčnost, trvanlivost a opravitelnost se u solárních elektráren vyplatí. Ani tak ale člověk nemusí mít vyhráno. 

Rádi bychom s Vámi sdíleli naší zkušenost z roku 2022. Objevili jsme tehdy malou firmu, která skládala bateriová úložiště z jednotlivých LFP článků, pocitvě, hezky. Velmi se nám jejich instalace líbily, zákazníci si je velmi chválili, používali evropské robustní Victron střídače - jednoduše dobrá práce. Několik lidí jsme poslali jejich směrem, bohužel ale firma začala skokově růst a kvalita jejích instalací postupně klesala. Nakonec jsme se pak vlastně cítili nepříjemně, že jsme někoho jejich směrem vůbec poslali. To je realita, trh FVE je u nás stále tak trochu divoký západ a co platí dnes, zítra už může být jinak. Je těžké správně vybrat a stejně tak je těžké a nevděčné kohokoliv doporučovat.

Stále nám ale píší lidé, zda o někom nevíme. Poučeni z předchozích nezdarů můžeme buď odepisovat, že nevíme a mít klid a nebo se alespoň pokusit pomoci tím co aktuálně víme. Pokud tedy hledáte dodavatele FVE, který vysokou kvalitu instalací prokazatelně vykazuje dlouhodobě a konzistentně, na dva takové jsme při vlastním hledání narazili. Jeden se zabývá instalacemi pro běžné, připojené nemovitosti, druhý se naopak specializuje na instalace mimo síť, tzv. off-grid. Oba spojuje i to, že mají fixně nastaven roční maximální počet instalací a nesmí ho překročit. Nezdá se to a zní to vlastně logicky, ale rozhodně to mezi dodavateli FVE není zvykem, ba naopak.

Pro zjednodušení komunikace a z důvodu toho, že nám opravdu chodilo obrovské množství emailů jsme vytvořili online dotazník na zjistění základních informací o vás a vaší spotřebě. Prostě se nám s tím takto lépe a efektivněji pracuje.

CHCI VYPLNIT KRÁTKÝ POPTÁVKOVÝ DOTAZNÍK

Po vyplnění se budeme snažit vás napřímo propojit podle toho, jakou FVE potřebujete. Berte to ale prosíme jen opravdu jako sdílení naší aktuální znalosti. Nemůžeme za nikoho ručit a předpokládat budoucí vývoj. Jen víme, že nyní to dělají oba dodavatelé opravdu dobře a poctivě. Nemůžeme a nechceme za ně ručit, proto nás prosíme berte opravdu s rezervou, jen jako jeden z mnoha možných bodů samo-studia a hlavně promyslete vše dle svého vlastního uvážení a pocitu. Googlujte, prověřujte, buďte prosím obezřetní a vybírejte opatrně. Vyzýváme vás, abyste i námi doporučeného dodavatele podrobili vlastním kritickým okem a rozhodovali se na základě svého úsudku. My sami jsme takový výběr absolvovali a trvalo to skoro 3 roky, než jsme se rozhodli, není kam chvátat, nic vám neuteče.


3. Technologie v Českém soběstačném domě


Úložiště složené z jednotlivých LiFePO4 bateriových článků

Modulárně na míru poskládané bateriové úložiště z průmyslových prizmatických LFP článků. Moc dodavatelů takových řešení na trhu není. Tyto články se vyznačují vysokou bezpečností a dlouhou životností, jsou nehořlavé, samozhášivé, neexplozivní. Obvyklá životnost článku je až 8 tis. cyklů, i poté se ale dají články ještě další řadu let bezproblémově používat. V případě poškození některých článků v našem úložišti je možné jednotlivé články nahradit - neznehodnotí se tedy celé úložiště, jako to bývá u uzavřených bateriových boxů. Na druhou stranu uzavřené bateriové boxy nyní dominují celému trhu a mají také svá pozitiva.Střídače Victron

Victron je holandská rodinná firma, která se původně zaměřovala na dodávky elektronických zařízení pro náročné prostředí lodní dopravy. Stejnou nekompromisní kvalitu používá i pro domovní zařízení, proto je naší volbou. Střídače odebírají z 48V baterie stejnosměrný (DC) proud a mění jej na kvalitní sinusoidu střídavého (AC) proudu a napětí 230V, jako je v běžné zásuvce. Tyto vysoce kvalitní produkty mají masivní toroidní transformátor, který umožňuje použít střídač i pro rozběhy silnějších točivých strojů, jako je třeba čerpadlo. 

 CHCI VYPLNIT KRÁTKÝ POPTÁVKOVÝ DOTAZNÍK


Neustále se děje něco zajímavého!
Přihlašte se k odběru novinek a budete vždy v obraze.