O domu

KOMPLETNÍ INFORMACE O STAVBĚ ČESKÉHO SOBĚSTAČNÉHO DOMU A UŽITÝCH TECHNOLOGIÍCH

Český soběstačný dům si vyrobí veškerou potřebnou elektrickou energii ze slunce, uloží si ji v bateriích a následně spotřebuje. Zachytí maximum dešťové vody, splachuje s ní a po přečištění využije i třeba ve sprše. Nezbavuje se zbytečně drahocenného tepla, ale přitom se v něm zdravě dýchá a žije. Český soběstačný dům se snaží žít v symbióze s přírodou, ale je zároveň jasné, že to vždy může jít ještě lépe.

Stavbu domu jsme připravovali celé 4 roky a nakonec i skutečně postavili na místě, kam reálně nevedou žádné inženýrské sítě. Buď jsme měli štěstí, nebo jsme spíš každého utahali naivním entuziasmem. Každopádně se nám podařilo nápadem domu nadchnout docela široký tým opravdu špičkových odborníků a nadšenců z akademické i soukromé sféry. S nimi jsme ten dům doslova vydupali ze země.

Nehrajeme si na to, že jsme vytvořili nějaký samospásný ideál budoucnosti nebo perpetuum mobile, ale nad technologiemi a jejich volbou jsme strávili opravdu hodně času s velmi zkušenými lidmi. Výsledek je to nejlepší, co jsme společnými silami dokázali vymyslet a realizovat s vypětím všech fyzických, mentálních a finančních sil co máme. Kromě těch nejspecializovanějších prací jsme na domě také většinu práce oddřeli sami, aby to bylo poctivé od A do Z, bez jediné koruny z dotací či grantů.

Dílčí technické principy a řešení Českého soběstačného domu se jednoznačně dají využít k rekonstrukcím i novostavbám v normálně „připojené“ zástavbě a to bylo přesně naším záměrem od začátku. Klíčem byla kvalita a co největší jednoduchost, intuitivnost, opravitelnost a replikovatelnost. Náš dům je nakonec vlastně manifestací toho, co si jako lidé myslíme o světě a o tom, jak bychom chtěli, aby fungoval. Sdílet zkušenosti a nápady, kreativitu, nadšení a touhu po poznání.

Právě proto jsme od začátku plánovali sdílet i veškerou dokumentaci Českého soběstačného domu, naše zjištění, úvahy, ponaučení, pokusy a omyly. Dokumentace najdete rozděleny do jednotlivých tématických sekcí níže na této stránce. Poskládat to dohromady nám zabralo stovky hodin. Inspirujte se, navrhujte vylepšení, prostě použijte jakkoliv chcete.

Nakonec, sdílíme i Český soběstačný dům. Vyzkoušet si ho může na pár dní úplně každý výměnou za manuální pomoc uvnitř nebo kolem domu, žádné platby. Říkáme tomu návštěvy a zveme i Vás, neváhejte se nám ozvat, pokud máte chuť dům zažít.

Jsme vděčni, že jsme to dotáhli od začátku až do konce spolu. Od roku 2016 je naše motivace pořád stejná: Snažíme se z našeho domu pomáhat zvýšit počet staveb v různé míře energetické soběstačnosti. Mrkněte co všechno pro to kromě domu vlastně děláme.

Pavel, Jakub a Jana
 

Realizace
Realizace

Neustále se děje něco zajímavého!
Přihlašte se k odběru novinek a budete vždy v obraze.