O domu

KOMPLETNÍ INFORMACE O STAVBĚ ČESKÉHO SOBĚSTAČNÉHO DOMU A UŽITÝCH TECHNOLOGIÍCH

Český soběstačný dům si vyrobí veškerou potřebnou elektrickou energii ze slunce, uloží si ji v bateriích a následně spotřebuje. Zachytí maximum dešťové vody, splachuje s ní a po přečištění využije i třeba ve sprše. Nezbavuje se zbytečně drahocenného tepla, ale přitom se v něm zdravě dýchá a žije. Český soběstačný dům se snaží žít v symbióze s přírodou, ale je zároveň jasné, že to vždy může jít ještě lépe.

Stavbu domu jsme připravovali celé 4 roky a nakonec i skutečně postavili na místě, kam reálně nevedou žádné inženýrské sítě. Buď jsme měli štěstí, nebo jsme spíš každého utahali naivním entuziasmem. Každopádně se nám podařilo nápadem domu nadchnout docela široký tým opravdu špičkových odborníků a nadšenců z akademické i soukromé sféry. S nimi jsme ten dům doslova vydupali ze země.

Nehrajeme si na to, že jsme vytvořili nějaký samospásný ideál ekologie nebo perpetuum mobile, ale nad technologiemi a jejich volbou jsme strávili opravdu hodně času s velmi zkušenými lidmi. Výsledek je to nejlepší, co jsme společnými silami dokázali vymyslet a realizovat s vypětím všech fyzických, mentálních a finančních sil co máme. Kromě těch nejspecializovanějších prací jsme na domě také většinu práce oddřeli sami, aby to bylo poctivé od A do Z, bez jediné koruny z dotací či grantů.

Dílčí technické principy a řešení Českého soběstačného domu se jednoznačně dají využít k rekonstrukcím i novostavbám v normálně „připojené“ zástavbě a to pro rodinné domy, ale třeba i průmyslové areály. Principy fungují stejně a to bylo přesně naším záměrem od začátku. Klíčem byla kvalita a co největší jednoduchost, intuitivnost, opravitelnost, trvanlivost a replikovatelnost. Náš dům je nakonec vlastně manifestací toho, co si jako lidé myslíme o světě a o tom, jak bychom chtěli, aby technicky fungoval. Sdílet zkušenosti a nápady, kreativitu, nadšení a touhu po poznání nám přijde přirozené.

Právě proto jsme od začátku plánovali sdílet i veškerou dokumentaci Českého soběstačného domu, naše zjištění, úvahy, ponaučení, pokusy a omyly. Dokumentace a veškeré informace najdete rozděleny do jednotlivých tématických sekcí níže na této stránce ↓. Poskládat to dohromady nám zabralo stovky hodin. Inspirujte se, navrhujte vylepšení, prostě použijte jakkoliv chcete.

Nakonec, sdílíme i samotný Český soběstačný dům. Vyzkoušet si ho může na pár dní úplně každý výměnou za manuální pomoc uvnitř nebo kolem domu, žádné platby. Říkáme tomu "návštěvy" a zveme i Vás, neváhejte se nám ozvat, pokud máte chuť dům zažít.

Jsme vděčni, že jsme to dotáhli od začátku až do konce spolu. Od roku 2016 je naše motivace pořád stejná: Snažíme se z našeho domu pomáhat zvýšit počet staveb v různé míře energetické soběstačnosti. Pokud by Vás zajímalo, co všechno pro to, kromě postavení Českého soběstačného domu, děláme, mrkněte sem. Přejeme příjemné čtení a studium. 

Pavel, Jakub a Jana
 

91
Realizace
Realizace

Neustále se děje něco zajímavého!
Přihlašte se k odběru novinek a budete vždy v obraze.