Zadání znělo: Navrhněte domy pro Elona Muska. Co na to mladí architekti z Česka a Slovenska?

Zadání znělo: Navrhněte domy pro Elona Muska. Co na to mladí architekti z Česka a Slovenska?

Před 4 lety jsme z obýváku v Českém Krumlově uspořádali první ročník studentské architektonické soutěže Český soběstačný dům. Vůbec jsme nevěděli, do čeho jdeme, ale cílem bylo a do dneška je zažehávat představivost, zdarma sdílet možnosti šetrnějšího provozu budov a nadchnout do nich co nejvíce lidí. Každý rok jsme tak vytvořili úplně jiné zadání, ale vždy tam v různých podobách figurovala idea vlastní výroby a ukládání elektrické energie. Báli jsme se, že to nikoho nebude zajímat. Soutěže se ale do dneška zúčastnilo už skoro 2.000 studentů a jejich návrhům tleskají lidé z celé Evropy. Tady jsem vybral ty, které by dost možná potěšily i samotného Elona.

 

1. Autor: Vojtěch Lichý, Petr Pávek

Dva moderní off-grid domky (bez napojení na inženýrské sítě), navrhl v roce 2016 student Vojtěch Lichý a s technickým řešením zdrojové nezávislosti mu vypomáhal kolega Petr Pávek. Vznikl tak originální a propracovaný projekt, který si můžete v plné verzi stáhnout zde. Vojta Lichý od té doby dostudoval a už nějakou dobu vede své vlastní, úspěšné architektonické studio MLAA. Zároveň je hlavní postavou přípravy realizačního projektu Český soběstačný dům, o kterém se můžete pro změnu dozvědět více zde.

 

2. Autor: Zuzana Kopiláková

Přijela, viděla, zvítězila. Křehká Zuzana Kopiláková z Bratislavské univerzity v roce 2018 naprosto suverénně ovládla soutěž Český soběstačný dům svým do posledního detailu promyšleným návrhem energeticky soběstačného komplexu pěti budov s možnostmi sdílení a šetrným využitím všech dalších zdrojů, včetně vody. Takhle nějak by mohly vypadat současné čtvrti, stačí chtít. Mrkněte na celý projekt zde. O Zuzce myslím ještě uslyšíme.

 

3. Autor: Jiří Petrželka

Nejčerstvější přírůstek a vítěz ročníku 2019. Zadáním bylo vytvořit originální koncept malo-objemového rodinného domu pro čtyř člennou rodinu, spojující současný životní komfort, co nejefektivnější prostorové řešení, dílčí energetickou nezávislost a šetrnou filozofii. Mr. Petrželka to pojal hodně po svém a vznikl tak tento svébytný projekt dřevostavby odrážející své okolí. Palec nahoru.

 

4. Autor: Martin Stark, Petr Čmelík

„Fuj, co to je za hobitín.“ „Pecka, to chci.“ Mezi těmito názory oscilovaly reakce na projekt dvou off-grid Českých soběstačných domů zapuštěných do svahu, s ohebnou fotovoltaickou fasádou od dnes již úspěšného architekta Martina Starka. Se skladbou technologií mu pomáhal Petr Čmelík. Tak jako tak, tento projekt Martina vystřelil k první klientům a realizacím. Mrkněte na jeho práce. Jinak komplet projekt zemních domků je samozřejmě také ke stažení zde

 

5. Autor: Martin Jirásko

Martin je evergreen. Soutěže se účastnil už dvakrát a vždy měla porota co děla, aby se shodla zda ho pustit do finálového kola nebo ne. Pustila. Martin věří vodíku a ve svých projektech ho velice sofistikovaně zapojuje do energetické koncepce. Tentokrát v domě ve tvaru oblázku. Jestli měl Martin pravdu nebo byl úplně mimo se dozvíme v následujících letech. Rozhodně se ale ve své generaci něčím vymyká a to se nám líbí. Celý jeho "oblázek" ke stažení zde.

 

6. Autor: René Provazník

Tajemný René se přihlásil do prvního kola s architektonicky pěkně vylazeným projektem malého, moderního domku s vlastní výrobou a ukládáním elektrické energie. Škoda jen, že nesplnil pravidla a úplně vynechal jakékoliv technické řešení, což je samozřejmě u naší soutěže dost podstatná věc. Zkusili jsme mu dát divokou kartu, ale slehla se po něm zem. Kdybyste Reného někdo viděl, vzkažte mu, že je to škoda a že jeho projekt čeká na půl cesty na dokončení zde. I takové věci se v naší soutěži stávají.

 

Kritiků si všechny tyto projekty mohou najít spoustu. Lidé často zapomínají, že se jedná o studentské návrhy, které jsou trošku s určitou mírou naivity spojeny. Každý z vybraných projektů má ale za sebou desítky hodin práce nabírání technického know-how a jsou realitě velice blízko. To, zda se někomu dům vizuálně líbí nebo ne je jen vrchol ledovce. Do soutěže Český soběstačný dům se každoročně hlásí opravdu velký počet studentů s projekty na škále od přírodních přes pasivní až po tyto trochu futuristické domy. Pokud nejsou domy „pro Elona“ Vaším šálkem čaje, mrkněte na další studentské projekty zde. Všechny jsou kompletně ke stažení.


Fakta pod čarou, která se ale prolínají vším co děláme: V České republice se za rok vyrobí v průměru 50 % veškeré elektrické energie z uhlí. Z toho přibližně třetinu spotřebují zásuvky v našich domácnostech. Jedna domácnost tak pouze na elektřině spotřebuje průměrně 1,3 tuny uhlí ročně. Věříme, že dává smysl stavět či rekonstruovat domy tak, že neplýtvají energií, část si jí k tomu samy vyrobí a na místě spotřebují. Soutěž Český soběstačný dům chce pomoci vybudovat generaci profesionálů, kteří takové domy umí navrhovat. Velký dík patří Jakubovi Hořickému, jeho sestře Janě Hořické, Karolíně Podruhové a všem našim partnerům. Jen díky této skupině lidí můžeme každý rok pracovat s dalšími studenty, poskytovat jim workshopy s těmi nejlepšími odborníky a následně vše zdarma zveřejňovat i pro Vás.

Autor článku: Pavel Podruh

Neustále se děje něco zajímavého!
Přihlašte se k odběru novinek a budete vždy v obraze.