Stavební materiály – zdi a střecha

Stavební materiály – zdi a střecha

Naším cílem bylo navrhnout malý, poctivý domek s co nejdelší životností, ideálně několik generací. Udržitelnost Českého soběstačného domu tedy budeme snad rozpočítávat na poměrně dlouhou dobu. Ano, nestavíme úmyslně pasivní dům, jsme na nízkoenergetickém standardu, celková tepelná ztráta našeho domu je cca 6,5 kW, počítáno dle normy lokace při -18 °C. Dále nemáme uprostřed louky a lesa velkou centrální rekuperační jednotku, která by za nás větrala, místo toho máme dvě malé decentrální rekuperační jednotky v obou ložnicích. Nedělali jsme blower-door test a ani zřejmě nebudeme a ano mohla to být dřevostavba nebo třeba slamněný dům, 3D vytisknutý dům z plastového recyklátu či earth-house. Ve všech těchto typech domů by námi sestavená off-grid skladba technologií hospodařících se zdroji fungovala ale úplně stejně. My se prostě rozhodli v rámci co nejdelší životnosti pro ověřenou celokeramickou variantu a co nejpoctivější a nejtrvanlivější stavební materiály. Tak jsme dům také postavili a jsme za to moc rádi.

 

Široce se uplatnily materiály z portfolia Saint-Gobain, tedy Isover pro izolaci základů, fasády, podhledů, podkroví a podlah. Dále se použil fasádní systém s chytrou omítkou, hydroizolace a podlahové hmoty Weber či sádrové omítky Rigips. O tom ale pojednává separátní článek, v tomto se budeme věnovat materiálu obvodových zdí a vnitřních příček našeho domu. Od začátku našeho projektu jsme slibovali opensource přístup k informacím o naší stavbě. Slib plníme a na konci tohoto článku tedy najdete kompletní pdf dokumentaci horizontálních i vertikálních materiálových skladeb Českého soběstačného domu, plus výkresy půdorysů.

 

Obvodové zdivo

Český soběstačný dům vědomě rozvíjí stavební koncept e4 skupiny Wienerberger. Pro obvodové zdi byly použity broušené cihly, které jsou plněné hydrofobizovanou minerální vatou – Porotherm 38 TS Profi, Porotherm 38 T Profi Dryfix a Porotherm T 44 Profi Dryfix. Cihelné bloky Porotherm T Profi a Porotherm TS Profi splňují ty nejpřísnější nároky na tepelný odpor a tepelnou akumulaci a jsou tak vhodné pro jednovrstvé obvodové zdivo bez dalších vrstev zateplování. To jsme přesně chtěli. Vyhovují i přísným kritériím pasivních domů a domů s téměř nulovou spotřebou energie. Například Porotherm 44 T Profi má součinitel prostupu tepla U = 0,14 W/m2K a tloušťkou zdiva 440 mm. Běžné cihly převyšují svými tepelněizolačními a statickými vlastnostmi a mají také navíc schopnost zabránit vzlínání vody do zdiva. To je důležité zejména v průběhu výstavby. Jejich další výhodou je velice dobrá schopnost tepelně izolovat i zdivo od základové konstrukce. Navíc se s nimi fakt dobře pracovalo, každou jednu jsme měli v ruce.

 

Základní technické údaje: 

Porotherm 44 T Profi Dryfix: U = 0,14 W/m2K, pevnost v tlaku 8 N/mm2, Rw = 48 dB, tl. zdiva 440 mm

Porotherm 38 TS Profi: U = 0,17 W/m2K, pevnost v tlaku 8 N/mm2, Rw = 47 dB, tl. zdiva 380 mm

Porotherm 38 T Profi Dryfix: U = 0,16 W/m2K, pevnost v tlaku 8 N/mm2, Rw = 46 dB, tl. zdiva 380 mm

 

Vnitřní příčky

Vnitřní příčky Českého soběstačného domu jsou postaveny z akustických cihel Porotherm 19 AKU Profi a Porotherm 11,5 AKU Profi. Volba akustického zdiva byla jasná pro utlumení zvuku z technické místnosti. Přeci jen střídače, kotel a čerpadla si občas trochu zahučí. Chtěli jsme v domě zajistit maximálně klidnou, odpočinkovou atmosféru a to se snad povedlo. A opět, každou cihlu jsme měli sami v ruce a položili na své místo.

 

Základní technické údaje:

Porotherm 19 AKU Profi – Rw = 49 dB, pevnost v tlaku 15 N/mm2, požární odolnost REI 180 DP1

Porotherm 11,5 AKU Profi – Rw = 46 dB, pevnost v tlaku 15 N/mm2, požární odolnost EI 180 DP1


 

Horizontální konstrukce – strop Porotherm

Pro komplexní řešení horizontálních konstrukcí jsme použili Porotherm stropní vložky MIAKO a trámy POT ze segmentu Complete. Hlavní výhody, které jsme si fakt na vlastní kůži ověřili, byla snadná manipulace a montáž díky suprové kompatibilitě s cihlami. Tyto vložky a trámy mají také velice vysokou požární odolnost. Každopádně, celý stropní systém Porotherm dokáže překlenout až osm metrů, v našem případě se jednalo 5,75 metru. Našim cílem bylo, aby se strop v přízemí zdánlivě vznášel. Tím, jak je téměř polovina domu v přízemí otevřena přírodě, se opravdu trochu zdá, že strop levituje. Vyšlo to hezky.

 

Základní technické údaje: 

Rozpon – od 1,5 do 8 m

Tloušťka – 210 až 290 mm

Osová vzdálenost trámců POT – 500 a 625 mm


 

Šikmá severní střecha

Zatímco celá jižní střecha našeho domu je pokryta solárními panely, na té severní jsou umístěny černé keramické tašky Tondach Figaro 11 v povrchové úpravě engoba s pěkným plochým designem. Hlavními výhodami těchto pálených tašek jsou extrémní odolnost materiálu, stálobarevnost, ekologický a plně recyklovatelný materiál a životnost až 100 let. Střešní konstrukce obsahuje i všechny funkční doplňky Tondach Tuning a větrací tašky, díky nimž poskytuje příjemné vnitřní klima po celý rok.

 

Základní technické údaje: 

Tondach Figaro 11

Bezpečný sklon 20°, doporučený sklon 30°, počet ks na m2 – 10,9 ks 


 

Doplňky severní střechy

 

Střecha se neskládá pouze z tašek, ale i z velice důležitých komponentů, které zajišťují dlouhou životnost celé střechy. Jednou z těch nejdůležitějších komponent je doplňková hydroizolační vrstva Tondach (DHV), nejčastěji speciální fólie, která se stará o případnou srážkovou vodu v podobě zafoukaného sněhu nebo deště a chrání skladby pod ní. Další fajn doplněk, který jsme využili, je nadkrokevní izolace Tondach iRoof, která umí vyřešit mnoho problémů v jedné vrstvě. Navíc je mnohem tenčí než u běžných tepelněizolačních skladeb střech. Jedná se o docela unikátní izolant, s jehož pomocí lze velice snadno provést zateplení střechy s minimem tepelných mostů. 

 

„V projektu Českého soběstačného domu spatřujeme unikátní propojení oblíbeného stavebního materiálu s historií více než 10000 let a inovátorského přístupu. Máme tak možnost ukázat tradiční cihlu a tašku jako materiál, který dokonale splňuje požadavky moderní výstavby se všemi nároky na tepelněizolační ochranu budov. Svým šetrným přístupem plně koresponduje s naší firemní strategií zdravého domova. Je nám ctí, že takový unikátní dům je postavený z našich keramických materiálů,“ popisuje Ing. Kamil Jeřábek, jednatel společnosti Wienerberger, a my článek uzavřeme slíbenými skladbami domu a půdorysy pro lepší orientaci.

 

Pokud byste do článku vložil i naše dron video z hrubé stavby se střechou, tak by to bylo skvělé! ????

 

pdf s horizontálními i vertikálními skladbami domu + půdorysy

Neustále se děje něco zajímavého!
Přihlašte se k odběru novinek a budete vždy v obraze.