Konstrukce solární střechy

KONSTRUKCE CELO-STŘEŠNÍ SOLÁRNÍ ELEKTRÁRNY

Při prvotním bádání jakým způsobem zapracovat zdroj solární energie do architektury domu se nabízely dvě varianty. Jednou z nich byla fotovoltaická krytina (tašky), která bude v budoucnu jistě velmi využívaná, ale v té době nás nepřesvědčila svou dostupností a cenou. Zvolili jsme druhou variantu, tedy vytvořit skladbu střechy tak, aby fotovoltaické panely bylo možné zapustit za závětrnou lištu oplechování štítu a pokrýt jimi střechu od kraje ke kraji. Již na začátku tvorby studie jsme vybrali celočerný fotovoltaický panel s jehož typizovanými rozměry jsme pracovali dále. Na řešení střechy se zakomponovanými solárními panely se nás ptá hodně lidí a tak si zde můžete stáhnout finální výkres daného detailu a třeba se nechat inspirovat ↓.

 

Zde si můžete stáhnout PDF výkresu střechy: Stáhnutí PDF střechy

 

Solární panely nebo tašky?

 

Solární střešní tašky jsou dnešním hitem na sociálních sítích a v médiích, zejména zásluhou Elona Muska a jeho firmy TESLA. V reálu se však oproti klasickým solárním panelům používají velmi málo, a to především kvůli přibližně šestkrát vyšší ceně – 1 kWp vyjde asi na 1800 EUR, zatímco klasické solární panely pořídíte asi za 300 EUR. Tím pro nás byla otázka vyřešena :-)

 

Komplikací také může být to, že pro FV tašky neexistuje žádný standard. Pokud se vám tedy za 5 let po instalaci nějaká taška rozbije a nemáte v zásobě původní jako náhradní, stejný typ a rozměr již pravděpodobně neseženete.  

 

Jaké solární panely?

 

Po studiu mnoha materiálů a rozhovorech s odborníky na fotovoltaiku jsme dospěli k názoru, že řešit papírovou účinnost fotovoltaických panelů 18, 19 nebo 20 % je asi tak stejně důležité, jako řešit tabulkovou spotřebu 5,5 nebo 5,6 nebo 5,7 litru / 100 km u automobilu v letáku výrobce. Reálný rozdíl (výsledek) buď vůbec nepoznáte, nebo záleží na úplně něčem jiném.

 

Také jsme dospěli k názoru, že řešit zda jsou panely čínské, korejské, japonské nebo evropské výroby není vůbec důležité. K zemi původu je možné spíše přihlédnout z ideologických důvodů. Rozdíly v kvalitě a životnosti jsou totiž zcela zanedbatelné a často v opačné podobě, než byste čekali. Opakovaně jsme slyšeli názor, že mnohé čínské továrny produkují špičkové výrobky za rozumné peníze a jejich panely dodané před 10 lety stále fungují (na rozdíl od mnoha jiných) skoro jako nové.

Jsou zde ale další dilemata - poly či monokrystal? Technologie half-cut, PERC či shingled? Co to znamená? Technicky orientovaní zájemci mohou podrobnost najít například v této publikaci. My jsme si tím prošli a pro ostatní to shrneme takto: pokud nakupujete u odborné firmy s historií, tradicí a dobrými referencemi, volte dle aktuální dostupnosti, ceny za Wp, rozměrů a požadovaného vzhledu. I pár milimetrů šířky solárního panelu může ve výsledku rozhodnout o tom, kolik se jich na střechu vejde či nevejde. Pro nás byla například priorita celočerné provedení panelů – nejsou o moc dražší než černo-bílo-stříbrné šachovnice a na střeše to vypadá výrazně lépe. 

 

Obr.: finálně zvolený solární panel Elerix 320Wp (mono, PERC, all-black) od GWL a.s., osazeno celkem 48 ks o celkovém výkonu 15 360 Wp. Jeden panel v optimálních podmínkách produkuje 33,5V stejnosměrného napětí a 9,5A proudu. Pokud z panelů neodebíráme žádný proud, napětí naprázdno může být až 41V. Naopak, při zkratu panelu (napětí je tedy téměř nula) jsou panely schopné dodat až 10A proudu.

Obrázek panelu

Neustále se děje něco zajímavého!
Přihlašte se k odběru novinek a budete vždy v obraze.