O nás

Misí projektu Český soběstačný dům je urychlovat rozšíření šetrných staveb v různé míře energetické soběstačnosti.

Ostrovní dům

Ostrovní dům

žádné inženýrské sítě
možné omezení komfortu
nezávislost, rozhodnutí

Hybridní dům

Hybridní dům

část vlastní energie
zbytek ze sítě
bezpečí, dobrý pocit

Aktivní dům

Aktivní dům

maximum vlastní energie
sdílení přebytků
soběstačnost, filozofie

PROČ / Pojítky energeticky soběstačných budov jsou touha po nezávislosti na energii vyrobené z neobnovitelných zdrojů (např. z uhlí) a šetrný přístup ke všem ostatním zdrojům (primárně voda, teplo, vzduch, materiály). Malý tým projektu Český soběstačný dům, jeho síť partnerů, v rámci svých možností a bez velkých slov o ekologii, usiluje o realistický posun směrem k čistější budoucnosti. Cílem projektu je spojovat svým příběhem, sdílet vědomosti a pomáhat budovat plně funkční a důmyslná řešení v krásných, co nejvíce energeticky soběstačných a vysoce šetrných budovách.

STAVBY / Spojením zkušených odborníků z partnerské sítě projektu s nadějnými talenty z vysokých škol vznikají dvě reálné, veřejnosti přístupné ukázky vzrušující varianty soběstačnosti, tedy dva ostrovní (off-grid) domy. Jedná se o vědomou technickou výzvu, která vedla k nutnému vytvoření komplexního technologického/projekčního týmu a následnému vývoji vlastního systému řízení budov s důrazem na energetickou soběstačnost. Více info o zde.

OPEN-SOURCE / Český soběstačný dům každý rok organizuje stejnojmennou celostátní soutěž pro studenty architektury a stavebnictví. Všechny kompletní soutěžní koncepty různě energeticky soběstačných a úsporných budov jsou zdarma ke stažení, inspiraci a replikaci -> zde.

KONZULTACE / Specializovaný tým projektu a vlastní systém řízení jsou nyní ve velice omezeném množství k dispozici pro další potenciální stavební záměry či rekonstrukce. 

VÝVOJ BATERIE / Dalším chybějícím článkem na cestě k širokému rozšíření konceptu energetické decentralizace, soběstačnosti a sdílení je probíhající vývoj vlastního, životaschopného bateriového úložiště pro domácnosti. Více info na www.ibatt.energy


↑ Vybrané studentské projekty z každoroční soutěže Český soběstačný dům


↑ Vizualizace chystané realizace dvou malých off-grid domků projektu ČSD


↑ Kompletní kurz navrhování domů s vlastní výrobou a ukládáním elektřiny (lektor: Michal Klečka)

Neustále se děje něco zajímavého!
Přihlašte se k odběru novinek a budete vždy v obraze.