Příběh vzniku Českého soběstačného domu

Postavili jsme malý dům na pozemku bez inženýrských sítí. Toto je náš příběh ↓↓

Dům, který si vyrobí veškerou potřebnou elektrickou energii ze slunce, uloží si ji v bateriích a následně spotřebuje. Zachytí maximum dešťové vody, splachuje s ní a po přečištění využije i třeba ve sprše. Nezbavuje se zbytečně drahocenného tepla, ale přitom se v něm zdravě dýchá a žije. Dům, který se snaží žít v symbióze s přírodou, nekřičí kolem sebe, i když je jasné, že to vždy může jít ještě lépe. Přesně takový koncept jsme se bez jakýchkoliv předchozích zkušeností rozhodli postavit. No a někdy naštěstí prostě vyjdou zrovna ty nejbláznivější nápady. Celé čtyři roky jsme stavbu domu připravovali a nakonec i skutečně postavili na místě, kam reálně nevedou žádné inženýrské sítě. Buď jsme měli štěstí, nebo jsme spíš každého utahali naivním entuziasmem. Každopádně se nám podařilo nápadem domu nadchnout docela široký tým opravdu špičkových odborníků a nadšenců z akademické i soukromé sféry. S nimi jsme ten dům vydupali ze země, s cílem podělit se o všechny naše poznatky a zkušenosti se všemi ostatními.

Nehrajeme si na to, že jsme vytvořili nějaký samospásný ideál nebo perpetuum mobile, ale technologicky je náš dům opravdu vychytaný. Také samozřejmě můžeme ještě za čas zjistit, že to celé nefunguje, tato možnost ke každému dobrodružství prostě patří. Výsledek je ale to nejlepší, co jsme společnými silami dokázali vymyslet a realizovat s vypětím všech fyzických, mentálních a finančních sil co máme. Kromě těch nejspecializovanějších prací jsme na domě také většinu práce oddřeli sami, aby to bylo poctivé od a do z. Chceme, aby ve finále dům co nejvíce žil, proto si ho může vyzkoušet na pár dní, nebo klidně déle, úplně každý a navíc jeho plány s technickou dokumentací zdarma zveřejňujeme jako manuál pro ostatní (open-source) – k volnému použití, vylepšení či inspiraci. Manuál přeložíme i do angličtiny a pošleme do světa. Dílčí technické principy a myšlenky Českého soběstačného domu se jednoznačně dají využít k rekonstrukcím i novostavbám v normálně „připojené“ zástavbě a to bylo přesně naším záměrem od začátku.

Jelikož Český soběstačný dům není skutečně napojen na žádné sítě, museli jsme si dávat od začátku extrémní pozor na technologickou promyšlenost. Klíčem byla kvalita a zároveň co největší jednoduchost, intuitivnost, opravitelnost a replikovatelnost. Jednoduše, každá technologie v našem domě musí být otevřená a musí jí být schopen opravit řemeslník z nejbližší vesnice, ne inženýr nebo dokonce programátor z „Prahy“.

Náš dům je nakonec vlastně reálnou manifestací toho, co si jako lidé myslíme o světě a o tom, jak bychom chtěli, aby fungoval. Sdílet zkušenosti a nápady, kreativitu, nadšení a touhu po poznání. Chceme, aby kromě krásných zážitků v domě i něco vznikalo a to něco bude unikátně vždy jen a pouze ze sluneční energie. Sochaři, malíři, hudebníci, spisovatelé, truhláři, manažeři nebo třeba mámy/tátové samoživitelé, prostě kdokoliv se srdcem – Český soběstačný dům je i Váš dům, sdílejme jeho energii společně, určitě se vždycky nějak domluvíme, i kdyby na chleba nebylo.

Docela hezky to popisuje toto video z návštěvy České televize

Pokud Vás naše cesta zajímá, nezapomeňte se přihlásit k odběru našeho newsletteru, dá se to z každé podstránky tohoto webu. Každodenní aktuality, radosti a strasti se stavbou sledujte na našem IG a FB. Pokud se chcete do domu podívat, nebo v něm něco vytvořit, pište nám zatím na info@csdum.cz, dokud nebude sofistikovanější rezervační systém. Jo a kdyby náhodou, jen pro pořádek – nepobíráme žádné dotace, ani státní, ani z EU. A když říkáme „my“, myslíme nás.

Pavel, Jakub, Jana

Neustále se děje něco zajímavého!
Přihlašte se k odběru novinek a budete vždy v obraze.