(Ne)smart home a zabezpečení

Elektroinstalace a vychytávky

Od začátku jsme věděli, že to nechceme přehnat s tzv. smart vychytávkami. Vlastně jsme trochu klasici a představa čidla na každou drobnost nás trochu děsí. Abychom si ty životy už nezautomatizovali natolik, že zapomeneme žít. Proto jsme pečlivě vybírali jen to nejužitečnější, co by se nám ze smart segmentu do domu hodilo. Po dlouhém vybírání jsme Český soběstačný dům vybavili dílčími prvky systému Legrand Smart Home. Konkrétně jsou to ovládací přístroje z řady Valena Life with Netatmo, vnitřní a vnější kamery Netatmo, detektor kouře Netatmo a inteligentní zvonek Netatmo.

 

Valena Life with Netatmo

Jde vlastně o klasické vypínače, které jsou ovšem připojené k internetu a pomocí ZigBee protokolu s nimi lze ovládat žaluzie a osvětlení (spínání, stmívání, bezdrátový spínač světel). Vše zvládne nastavit laický uživatel pomocí mobilní aplikace Home + Control – párování přístrojů, scénáře, časové programy, pozvání dalších účastníků.

Ovládání je možné buď klasicky pomocí samotných vypínačů na zdi, bezdrátovými spínači, v mobilní aplikaci, a to i na dálku nebo hlasem pomocí asistentů Amazon, Google a Apple. Celou aplikaci je možné připojit také do Apple HomeKit a GoogleHome. Ovládání má také možnost vytvoření různých scénářů či časových programů. Časové programy jsou týdenní a jednotlivé přístroje nebo jejich skupiny lze ovládat na základě nastavení konkrétního času nebo podle východu/západu slunce. Což lze skvěle využít hlavně pro ovládání žaluzií. Lze vybrat konkrétní den v týdnu, kdy se akce provede, anebo rovnou vybrat všechny dny v týdnu. 

Kromě toho, že osvětlení lze ovládat, tak je také možné měřit spotřebu jednotlivých světel. Přehled spotřeby je přehledně zobrazen v mobilní aplikaci Home + Control.

Systém lze do budoucna rozšířit o další přístroje jako např. zásuvky, kabelové vývody nebo přenosné zásuvkové adaptéry, které mají stejné možnosti ovládání (hlas, scénář, časový program, bezdrátové tlačítko, aplikace) a taktéž měří spotřebu. V jediné aplikaci lze ovládat i topení – termostaty Netatmo a Bticino Smarther.

V rámci tohoto systému je možné vybírat v různých designech ovládacích přístrojů – Valena Life/Allure, Céliane, Plexo, Livinglight. Vše budeme v průběhu užívání domu testovat, zkoušet a ladit.

 

Netatmo vnitřní kamera

Tuto designově velmi povedenou vnitřní kameru jsme umístili do technické místnosti, kde jsou vlastně jediné drahocennosti z celého domu. Kamera rozpozná obličej a dokáže ho vyhodnotit jako známý či neznámý. Takže pokud vkročí do technické místnosti nezvaný host, je hned rozpoznán a notifikace o tom je odeslána do mobilní aplikace. Na základě předvoleb lze určit, že po spatření neznámé osoby, se zašle notifikace a případně spustí siréna či spustí video záznam, který je uložen na SD kartu, FTP server nebo Dropbox. Lze připojit také okenní senzory a vzdáleně kontrolovat stav oken, případně obdržet upozornění při jejich otevření. Kamera má také denní i noční (IR) vidění. Ovládání probíhá v mobilní aplikaci Netatmo Security.

 

Netatmo vnější kamera

Touto kamerou jsme spojili dva v jednom a nahradili jsme jí běžně používané venkovní reflektory s pohybovým čidlem. Kamera má totiž integrovaný reflektor a zapne se buď na základě zaznamenaného pohybu nebo manuálně v mobilní aplikaci. Je připojena přes Wi-Fi připojení, intenzita osvětlení se dá měnit v aplikaci. Denní a noční vidění je fakt kvalitní. V případě rozpoznání osoby nebo vozidla na pozemku před domem okamžitě zašle notifikaci na mobilní telefon a spustí video záznam, který se uloží na SD kartu, FTP server nebo Dropbox. V záběru kamery lze určit čtyři zóny, kde je pohyb ignorován, což je typicky využito např. pro část chodníku atp., kde by pohyb lidí vyvolával falešné poplachy. Ovládání probíhá v mobilní aplikaci Netatmo Security.

 

Netatmo detektor kouře

Tento inteligentní detektor kouře je fotoelektrický (optický) detektor kouře, který zvyšuje bezpečnost našeho domu. V případě, že začne hořet, aktivuje se alarm o síle 85 dB a detektor okamžitě pošle upozornění na mobilní telefon, takže můžeme hned zasáhnout. Doufáme, že tento detektor nebudeme nikdy potřebovat. Detektor je vybaven unikátní vestavěnou baterií s 10letou životností, takže na výměnu nemusíme dlouho myslet. Ovládání probíhá také v mobilní aplikaci Netatmo Security.

 

Inteligentní zvonek Netatmo

Dost často nám dům chodí okukovat turisti a nebo prostě lidé, které dům zajímá. To je naprosto v pořádku a jsme rádi. Když se ale stane, že v domě zrovna nikdo není, začali jsme mít postupem času potřebu s takovými návštěvníky mít možnost komunikovat. Na to jsme úplně suprově využili tento zvonek, který má funkci inteligentního rozpoznávání osob a funkci Alert-Zones, která je schopna zasílat užitečná upozornění o pohybu na mobilní telefon. Zvonek má vestavěný reproduktor a také mikrofon. Reálně tedy dokážeme každého oslovit, říct mu, ať si klidně udělá pohodlí na naší terase a pozdravit nebo dokonce pokecat. Funguje to fakt skvěle. Instalace byla velmi snadná a lze ji snadno zvládnout vlastními silami. Netatmo zvonek lze použít jako chytrou náhradu původního zvonku, protože používá stejnou kabeláž. Ovládání probíhá zase v mobilní aplikaci Netatmo Security.

Neustále se děje něco zajímavého!
Přihlašte se k odběru novinek a budete vždy v obraze.