Koncept zahrady

Zahrada a koncept okolí domu

– vizu + plán – Kateli

 

“Příběh zahrady Českého soběstačného domu začal v jedno páteční odpoledne při online přednášce o elektromobilitě a vývoji baterií. Pavel, jakožto jeden z přednášejících, hovořil o svém projektu baterií a ostrovním domě. Jeho nadšení a zapálení pro věc nás nakazilo a začaly jsme se o ostrovní dům blíže zajímat. Jakožto studentky zahradní architektury nás zajímal dům i z hlediska zapojení do krajiny a napadlo nás, zda bychom k projektu mohly nějak přispět. Pavlova myšlenka a záměr nás natolik zaujaly, že jsme mu hned druhý den v sobotu napsaly, v neděli se domluvili a v pondělí už jsme byly na cestě do Českého Krumlova. 

 

Při první návštěvě jsme se navzájem trochu testovali, zjišťovali naladění, názory, představy a myšlenky. Postupně jsme se čím dál více utvrzovali v tom, že si rozumíme, že máme stejné pocity z místa a naše nápady se slučují s již zažitými zkušenostmi. Za pár chvil se nám všem lehce ulevilo, uf, zkouškou jsme prošly. 

 

První dojem z místa byl opravdu silný, a proto i nápady začaly přicházet samy rovnou na místě. Dojem z pozemku umocňovalo nejen jeho umístění, ale i úžasný výhled, rozlehlé lesy a přilehlá pastvina. Při dozrání myšlenek jsme usoudily, že nebudeme navrhovat zahradu v pravém slova smyslu, ale pokusíme se o propojení okolní přírody a moderního charakteru domu. Za cíl jsme si zvolily podtrhnutí divokého a svým způsobem i venkovského charakteru, který místu dodává osobité kouzlo, stejně jako odloučenost a zároveň relativní blízkost civilizace. Rozhodly jsme se nepřetvářet stávající krajinu, spíše ji vyzdvihnout a využít její potenciál. Pro harmonizaci zahrady a domu, v němž se snoubí archetyp venkovské chalupy a moderních inovací, jsme využily podobného principu i v zahradě. Odráží se v ní trend návratu k přírodě, snaha se s ní sžít, ne ji přetvořit. Už od začátku byl velkou výzvou fakt, že zahradu nevytváříme pouze pro jednu rodinu, která má jasné představy, ale i pro všechny budoucí návštěvníky, kteří si přijedou vyzkoušet ostrovní žití.

 

Po mnoha variantách, zmačkaných náčrtech a slepých uličkách jsme se dobraly k finálnímu návrhu. Najít rovnováhu mezi zahradou, přírodou, lesem a loukou byl oříšek, se kterým jsme se musely vypořádat, nicméně troufáme si říct, že jsme našly kompromis všech potřeb, přání i technických požadavků. Koncept odráží přírodní principy, umožňuje příjemné posezení, poskytuje soukromí i prostor na relaxaci, hru a žití. Podstatou konceptu je zde zachování výhledu do krásné přírody okolo a použití místních přirozených druhů rostlin a dřevin. Současně jsme se snažily využít celý prostor a zakomponovat zde prvky běžné zahrady, kterými jsou například ohniště, platforma na jógu, houpací síť, prostor pro uskladnění dřeva, kompost nebo prostor pro aktivity a hry, a to tak, aby tyto prvky nenarušovaly celkový přírodní dojem zahrady, ale aby současně poskytovaly očekávaný komfort. Stejně jako výhled do krajiny jsme zachovaly i výhled na příjezdovou cestu, což umožňuje se značným předstihem reagovat na (ne)vítané hosty a napomáhá to pocitu bezpečí. V návrhu jsme pro přechod mezi lesem a loukou využily keře a rostliny, které jsou jedlé, nebo výjimečné svými přirozenými vlastnostmi, jako je například odpuzování hmyzu u terasy, nebo uklidňující vůně na odpočinkových místech. Zároveň jsme se snažily znovu obnovit přirozené funkce a stabilitu místa, v podobě částečného zbrzdění odtoku dešťové vody a zpevnění svahu vegetací.


Celkově nám tato zkušenost přinesla nový pohled na to, jak koncept pozemku uchopit a nebát se pracovat i se vzdálenějším okolím. Obohatila nás myšlenkou, že zahrada vlastně nemusí být přímo komponovaná, ale pozvolna utvářená samotnou přírodou, kterou jen navedeme správným směrem, a že je důležité podpořit atmosféru a charakter místa. Zjistily jsme, jak důležitá je komunikace, sdílení nápadů a naladění na stejnou vlnu. Věříme, že se zahrada bude vyvíjet a zdokonalovat v průběhu času, stejně tak jako celý koncept Českého soběstačného domu, a postupně se zapojí do krajiny tak, jako by vždy byla její součástí. Myšlenka soběstačnosti je nám velmi blízká, samy o ní v zahradách usilujeme, a proto nás natolik nadchla představa propojení domu a zahrady do symbiózy s přírodou, aby vzniklo ekologické, moderní, chytré a praktické místo. Jsme rády za příležitost přispět k tomuto jedinečnému projektu. Rozhodně to stálo za to.”

Neustále se děje něco zajímavého!
Přihlašte se k odběru novinek a budete vždy v obraze.